?Nowy ład w gospodarce odpadami komunalnymi ? bilans zysków i strat po roku? to temat debaty, która odbyła się 23 czerwca br. w warszawskiej siedzibie KIG-u. Na spotkaniu rozmawiano o tym, jak wypełnić luki obecnego systemu prawnego i ułatwić planowanie przedsięwzięć przedsiębiorcom skupionym wokół gospodarki odpadami.

Jednym z zagadnień poruszanych podczas debaty było funkcjonowanie RIPOK-ów i to, czy są one gwarancją stabilizacji na rynku. W ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach znajduje się zapis o konieczności zagwarantowania istniejącym instalacjom, spełniającym wymagania dla RIPOK-u, odpowiedniego strumienia odpadów poprzez wskazywanie przez samorządy konkretnych RIPOK-ów. Równie ważne kwestie stanowią przestrzeganie w wojewódzkich planach gospodarki odpadami wymagań stawianych RIPOK-om oraz realna ocena ich faktycznych możliwości. Nieodzownym elementem nowego systemu powinno stać się także wprowadzenie skutecznego systemu kontroli, która umożliwi sprawdzenie, gdzie konkretnie trafiają odpady komunalne. Czy są one zagospodarowywane w RIPOK-ach wyznaczonych w wojewódzkich planach gospodarki odpadami, czy też trafiają do innych miejsc?

Kontrowersje wokół projektów

W senackim projekcie ustawy o zmianie ustawy o odpadach dopuszczono przekazywanie zmieszanych odpadów komunalnych do ponadregionalnych spalarni odpadów komunalnych. KIGO wnioskuje, aby odbywało się to w sytuacji, w której w danym...