Co roku we wszystkich krajach Unii Europejskiej wzrasta ilość oczyszczanych ścieków komunalnych. Rozbudowa i modernizacja oczyszczalni oraz systemów kanalizacyjnych poprawia standard życia mieszkańców, ale powoduje pogłębianie się problemu zagospodarowania osadów ściekowych, powstających w procesie oczyszczania ścieków.

Deponowanie ich na składowiskach odpadów komunalnych jest systematycznie ograniczane. Od kilku lat wprowadzane są coraz bardziej rygorystyczne regulacje w tym zakresie. W Austrii od 2004 r. zaostrzono kryteria dopuszczające wywóz podsuszonych osadów ściekowych na składowiska, a za dwa lata nie będzie tego można robić wcale.
W Polsce aktem prawnym ograniczającym składowanie odpadów jest Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z 7 września 2005 r. w sprawie kryteriów oraz procedur dopuszczania odpadów do składowania na składowisku odpadów danego typu (DzU nr 186, poz. 1553), które praktycznie uniemożliwia deponowanie komunalnych osadów ściekowych na składowiskach. Szczególne znaczenie ma tu wartość graniczna dla ogólnego węgla organicznego – 5%, określona w załączniku nr 4. Osady ściekowe charakteryzują się zawartością ogólnego węgla organicznego powyżej 5%, co dyskwalifikuje możliwość ich składowania.
Problem nie jest łatwy do rozwiązania, dlatego warto podpatrywać, jak z zagospodarowaniem osadów ściekowych radzą sobie inni, bardziej doświadczeni członkowie Unii. O tym, jak postępuje się z osadami w Austrii, z inż. Franzem P....