Z punktu widzenia procesowego bardzo ważnym zagadnieniem związanym z wymierzaniem kar pieniężnych za niszczenie lub usuwanie drzew i krzewów jest ustalenie podstaw, w oparciu o które będzie określona wysokość należnej kary.
Generalnie postępowanie w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej za usunięcie lub zniszczenie drzew i krzewów jest normalnym postępowanie administracyjnym, do którego (zgodnie z regułami wynikającym z art. 1 par. 1 pkt 1 k.p.a.) znajdują zastosowanie reguły wynikające z tego aktu prawnego. W sprawach z zakresu ochrony środowiska występuje jednak wiele odrębności procesowych związanych z zasadami przeprowadzania postępowania wyjaśniającego czy w związku z treścią decyzji kończącej postępowanie w sprawie. Jedną z takich kategorii spraw są właśnie kary pieniężne za niszczenie lub usuwanie drzew i krzewów, w których autonomiczne rozwiązania odnoszą się do zasad ustalania wielkości drzew stanowiących przedmiot postępowania.
Stosowanie rozwiązań
Po pierwsze, w par. 2 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Ministra Środowiska z 22 września 2004 r. w sprawie trybu nakładania kar pieniężnych za usuwanie drzew lub krzewów bez wymaganego zezwolenia oraz za zniszczenie terenów zieleni, zadrzewień albo drzew lub krzewów (DzU nr 219, poz. 2229) określono, że ustalenie zniszczenia lub usunięcia drzew i krzewów musi być poprzedzone przeprowa...