Chcąc zmniejszyć problem niskiej wartości przyrodniczej miast, można wykorzystać niekonwencjonalne sposoby uprawy roślin, wprowadzając je na elewacje budynków.

Roślinność zawsze towarzyszyła człowiekowi, pełniąc funkcję producenta tlenu, reduktora hałasu, filtra zanieczyszczeń, a przede wszystkim rekreacyjno-estetyczne. Począwszy od czasów starożytnych, ogród zależny był od technologii, jakimi dysponował człowiek, tworząc krajobraz w zgodzie ze swoimi potrzebami. Obecnie w dobie dynamicznego rozwoju niezmiernie ważny staje się problem otoczenia, zapewniającego łatwą regenerację sił i dobre samopoczucie. Pojawia się zatem konieczność urozmaicenia zatłoczonych miast, prezentujących zazwyczaj szare i nieciekawe elewacje, często nadmiernie pokryte reklamami.
 
Nowe rozwiązania
Optymizmem napawają nowe rozwiązania architektoniczne, wprowadzające w sposób niekonwencjonalny zieleń w miejsca, z których wcześniej została ona wyparta. Dzięki niecodziennej formie założenia stają się one niejednokrotnie jedną z miejscowych atrakcji, przyciągając tłumy turystów. W miastach, gdzie na nowo powstających osiedlach budynki prawie niczym nie różnią się od siebie, zielone fasady mogą wywołać poczucie przynależności, identyfikacji poprzez wprowadzenie charakterystycznej zieleni dla konkretnego obiektu. Przykład takiego rozwiązania znajduje sie na jednym z osiedli w centrum Paryż...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?