Każdy z projektantów zieleni zawsze zastanawia się nad najpiękniejszym zestawieniem roślin nie tylko pod względem ich barwy, ale także z uwagi na kształt poszczególnych ich elementów, np. kwiatów, liści, oraz relacji ze składnikami architektury.

Co będzie najbardziej pasować do różowych róż? Czy azalie mogą być posadzone obok purpurowych rododendronów? Czy wybrane krzewy będą tworzyć dobre tło dla wielokolorowych tulipanów? Odpowiedzi na te pytania przychodzą wraz ze zdobywanym doświadczeniem, warto jednak zrozumieć pewne relacje między kolorami i poznać podstawowe zasady ich zestawiania, aby komponować rośliny, uwzględniając także zasady harmonii barw.
 
Kontrast i harmonia
Nowy kolor wprowadzony w przestrzeń nie tylko sam ulegnie zmianie pod wpływem tła, ale także zmieni definitywnie charakter kolorystyczny swego otoczenia. Barwa wchodzi bowiem w rozmaite interakcje z tłem, na którym się znajduje – może z nim harmonizować lub kontrastować.
Kombinacja dwóch lub więcej kolorów tworzy „akord”, którego „brzmienie” zależy od wzajemnych relacji kolorystycznych wchodzących w jego skład elementów. Słowo „akord” jest zapożyczone z muzyki. Poprzez analogię możemy mówić w odniesieniu do koloru o „melodii”, kiedy pojedynczy kolor lub ich zestawienie twor...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?