Pokusa oglądania kolekcji roślin egzotycznych o każdej porze roku stała się przyczynkiem do budowy oranżerii. Początkowo budowle te miały charakter jedynie użytkowy, z czasem zaczęto tworzyć w nich coraz piękniejsze ogrody rodzajowe z roślin wymagających specjalnych warunków klimatycznych.

 
Na przestrzeni wieków ze „zwykłe” oranżerie, przeznaczone do produkcji bądź przechowywania roślin, stawały się ogrodami zimowymi, gdzie tworzono interesujące kompozycje roślin egzotycznych urozmaicane rzeźbami lub fontannami. Wprowadzano też nowy program przekształcający je w miejsca spotkań i wypoczynku.
 
Pierwsze oranżerie
Informacje o powstawaniu pierwszych oranżerii pochodzą z XVI w. W tym czasie budowano je w formie parterowych pawilonów na planie prostokąta i sytuowano, uwzględniając położenie względem stron świata, zawsze ustawiając w kierunku północ-południe. Ich południową ścianę wypełniano oknami osiągającymi wysokości kondygnacji, często też oszklony był dach. Informacja o powstawaniu budowli oranżeryjnych w XVI w. nie oznacza, że wcześniej nie starano się „przezimować” delikatnych, egzotycznych roślin, gdyż prób takich dokonywano już w czasach starożytnych. Także w renesansie tworzono zarówno samodzielne budowle, jak i takie, które przylegały do innych obiektów. Te sezonowe budynki wykorzystywane ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?