Sposób postępowania z drzewami w mieście różni się w zależności od tego, czy mamy do czynienia z roślinami już istniejącymi czy też projektowanymi. Próbując sprostać potrzebom, należy albo dopasować miejsce do drzewa, albo drzewo do zastanych warunków.

Zwłaszcza w przypadku drzew dużych i cennych staramy się raczej dostosować środowisko do ich potrzeb rozwojowych. Odwrotnie postępujemy z roślinami projektowanymi, które na ogół dobieramy do zastanej przestrzeni. Taki sposób postępowania wydaje się z reguły racjonalny, jednak w niektórych wypadkach, żeby posadzić nowe egzemplarze, trzeba ograniczyć rozmiary korony lub system korzeniowy albo przebudować układ komunikacyjny. Niemniej są to sytuacje wyjątkowe, które wynikają z wcześniej popełnionych błędów (za mała przestrzeń dla danego gatunku drzewa, zaniedbania pielęgnacyjne, brak wyobraźni).
 
Więcej przestrzeni i gleby
Wiele drzew w środowisku miejskim powoli obumiera już kilka lat po posadzeniu. W przypadku bardziej ekspansywnych gatunków wypuszczają one silne i agresywne korzenie, które są w stanie wysadzić nawierzchnię, zniszczyć ogrodzenie czy uszkodzić infrastrukturę podziemną (fot. 1). Przykład stanowią niektóre gatunki topól czy grusz, które dobrze tolerują warunki miejskie i są w stanie rozwijać się niemal wszędzie. Ich korzenie mogą wrastać naw...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?