Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego (ZPORR) stanowi podstawę ubiegania się o pomoc z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej na realizację inwestycji komunalnych (m.in. budowę dróg, systemów wod-kan czy renowację obiektów zabytkowych) oraz jest mechanizmem skierowanym głównie do jednostek samorządu terytorialnego, ale również – w zależności od projektu – do stowarzyszeń, szkół wyższych, kościołów czy zakładów opieki zdrowotnej.

Aby starać się o unijne dofinansowanie, należy przede wszystkim wybrać i określić cel projektu. Trzeba więc mieć dobry pomysł.
Informacje, czy dany projekt w ogóle kwalifikuje się do uzyskania wsparcia, można uzyskać z „Uzupełnienia Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006”. W dokumencie tym (Rozdział IV – Opis priorytetów i działań) wymienione są m.in. rodzaje projektów, które mogą starać się o dofinansowanie, wnioskodawcy, czyli podmioty, które mogą otrzymać wsparcie, maksymalna jego wysokość oraz rodzaje kosztów kwalifikowanych, czyli tych, o których zwrot można się ubiegać.

Pierwsze kroki
Jeśli przedsięwzięcie spełnia kryteria określone w „Uzupełnieniu”, należy przygotować Wstępne Studium Wykonalności, w którym analizie i ocenie powinny być poddane lokalizacja (czy miejsce na zlokalizowanie projektu jest odpowiednie), wykonalność techniczna (techniczne możliwości wykonania przedsięwzięcia), oddziaływanie na środowisko n...