Przestrzeń publiczna niewątpliwie odgrywa ogromną rolę w kształtowaniu nie tylko wizerunku miejscowości, ale także więzi mieszkańców z miejscem zamieszkania. Dlatego Towarzystwo Urbanistów Polskich corocznie organizuje konkurs na najlepszą przestrzeń publiczną.

Świadome oglądanie, przeżywanie, a zwłaszcza wartościowanie ? konieczne przy nadawaniu tytułu ?naj? ? wymaga jednak wysiłku, tym większego, im bardziej przedmiot oceny wymyka się precyzyjnym klasyfikacjom.

Różnorodne postrzeganie przestrzeni
Atrybut publiczny nadawany takim terminom jak interes, cel czy przestrzeń oznacza, że definicja staje się rozmyta i nieoczywista, stąd trudności w jednoznacznym zdefiniowaniu ich granic, różne interpretacje i wykorzystanie samych pojęć. Dodatkowo definicja obszaru przestrzeni publicznej zawarta w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, sformułowana na potrzeby dokumentów planistycznych, nie wyczerpuje całego zakresu pojęciowego. Nie dziwi zatem, że różne podmioty zainteresowane podnoszeniem jakości przestrzeni publicznych różnie tę przestrzeń definiują. Pomijając kwestie dyskusji toczących się w wirtualnej przestrzeni publicznej, będącej abstrakcyjnym rozszerzeniem przestrzeni newtonowskiej, dyskusja o przestrzeni publicznej, wyznaczanej fizycznymi ramami, także nie toczy się na jednym polu. Przykładem tej różnorodności są regionalne konkursy samorządowe, w których często synonimem przestrzeni publicz...