Jak założyć trawnik?
Współcześnie wykonanie trawnika miejskiego jest stosunkowo łatwe i tanie, natomiast jego właściwe utrzymanie związane jest z wysokimi kosztami, a przy tym bardzo pracochłonne.
Korzystny z punktu widzenia estetycznego i użytkowego wygląd trawnika wynika z wielu czynników. Są nimi: warunki klimatyczne, glebowe i siedliskowe, intensywność zabiegów pielęgnacyjnych i najważniejszy, a jakże często niedoceniany, właściwy dobór gatunków i odmian traw. Z kolei bujna, kwitnąca zieleń jest miejscem egzystencji wielu gatunków zwierząt. Jest dla nich pokarmem, miejscem schronienia i wychowania młodych.
Trudne warunki środowiskowe
Typowy trawnik miejski funkcjonuje w specyficznych warunkach środowiskowych. Zajmuje on przeważnie duże powierzchnie w terenie mocno zurbanizowanym, z przebiegającymi pod ziemią liniami przesyłowymi, systemami odwadniającymi oraz rurociągami ciepłowniczymi. Najbardziej dotkliwy dla roślin jest brak wystarczającej ilości wody z uwagi na betonowe chodniki, asfaltowe jezdnie i systemy burzowe, które powodują w krótkim czasie odpływ wód opadowych. W takiej sytuacji tylko wbudowane systemy zraszające mogłyby dostarczyć odpowiednią ilość wody, ale to z kolei wiązałoby się z dużymi kosztami, a wręcz takie postępowanie byłoby sprzeczne z zasadami ochrony środowiska, chociażby ze względu na duże zużycie wody. W praktyce trawniki miejskie utrzymuje się nieprawidłowo.
Ponadto obecnie metoda kosz...