Przedstawiona przez Komisję Europejską w lipcu ub.r. propozycja zmian w dyrektywach odpadowych została wycofana, mimo sprzeciwu większości europosłów, Rady Unii Europejskiej, organizacji pozarządowych, związków gminnych i firm zajmujących się gospodarką odpadami.

Komisja przedstawiła różne powody wycofania poprzedniej propozycji1. Jednym z nich jest chęć spojrzenia na problem odpadów szerzej, w ramach uwzględnienia również innych aspektów łańcucha wartości, aby ?zamknąć pętlę? (ang. ?close the loop?) ekonomii opartej na obiegu zamkniętym.

Europejskie Biuro Ochrony Środowiska (EEB) od lat zabiegało o nałożenie bardziej restrykcyjnych wytycznych dotyczących efektywności zasobowej w produktach. Chodzi o spojrzenie na cały cykl życia produktu, od momentu ekstrakcji zasobów, przez proces projektowania, produkcji, konsumpcji i możliwie najbardziej efektywny sposób ?zawrócenia? wartości tego produktu z powrotem do produkcji.

Nie tracąc czasu i energii na debatowanie nad słusznością wycofania przez Komisję opracowywanych przez wiele lat zmian, należy spojrzeć na to, co powinno znaleźć się w nowej propozycji. EEB opublikowało w marcu br. dokument2, który jest ?kopalnią pomysłów? dla Komisji Europejskiej w ramach ?zamknięcia pętli?.

Zważając na wytyczne, którymi kieruje się KE, najbardziej rozsądne wydaje się skupienie na czterech filarach, takich jak: wyższe wymagania dotyczące trwałości produktów, wz...