Rodzaj ich nawierzchni dobiera się ze względu na wygląd, przeznaczenie czy też właściwości przepuszczalne. Ważnym aspektem przy wyborze nawierzchni jest również jej trwałość, łatwość utrzymania i pielęgnacji. Najczęstszymi problemami związanymi z nawierzchniami spotykanymi w zieleni miejskiej s: zarastanie roślinnością, zużywanie się, odbarwianie czy też przemieszczanie materiału sypkiego nawierzchni w trakcie jej użytkowania.
Nawierzchnie możemy podzielić m.in. na wodoprzepuszczalne i szczelne, z materiałów naturalnych i sztucznych, twarde i amortyzujące oraz czynne biologicznie.
Do wyboru do koloru
Nawierzchnie stosowane na terenach zieleni miejskiej, znane od dawna, takie jak nawierzchnie szczelne z elementów kamiennych, betonowych czy bitumiczne, kojarzą się z trwałością i łatwością w utrzymaniu. Mają duży wybór kolorystyczny oraz dostępnych kształtów, co czyni je atrakcyjnymi w dopasowaniu do charakteru i przeznaczenia terenu. 
Nawierzchnie z kostki granitowej lub płyty granitowej np. płomieniowanej są eleganckie, przez co świetnie sprawdzą się w przestrzeniach reprezentacyjnych takich jak np. rynki. 
Dodatkową ich zaletą jest to, że nie wymagają zbytnich nakładów na utrzymanie, są odporne na wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia oraz co ważne ? ich chropowata powierzchnia daje efekt antypoślizgowy. Dostępne są w różnych wielkościach i kolorach (od odcieni szarości do rdzawych).
Nawierzchnie bitumic...