Jaki będzie przyszły budżet Unii Europejskiej?
Wieloletnie Ramy Finansowe ? MFF ? będą filarem rozwoju Unii Europejskiej w kolejnych latach, stąd konieczny jest udział w konsultacjach, wyrażanie opinii i stanowiska europejskiego sektora usług wodociągowych.
Wieloletnie Ramy Finansowe (ang. Multiannual Financial Framework ? MFF) wyznaczają limit rocznych budżetów ogólnych Unii Europejskiej. Określają, ile środków rocznie Unia ma do dyspozycji ogółem, a ile na poszczególne dziedziny, by w co najmniej 5-letnim okresie móc podejmować wiążące zobowiązania. Unia Europejska planuje swój budżet co siedem lat. To przedsięwzięcie poważne i trudne, wymagające zgody unijnych instytucji oraz krajów członkowskich, które musi pogodzić wiele grup interesów. W dodatku tylko niektóre kraje są uprzywilejowane, będąc jego beneficjentami ? więcej otrzymując, niż płacąc. Polska od początku swojego członkostwa w UE należy do tej właśnie grupy.
Budżet w nowej perspektywie
Kolejne Wieloletnie Ramy Finansowe rozpoczną się 1 stycznia 2021 r. i po raz pierwszy będą dotyczyć 27 krajów członkowskich, bez Wielkiej Brytanii, która była ważnym płatnikiem do wspólnotowej kasy. Znaczenie jej wkładu widać na rys. 1, prezentującym rozkład budżetu pomiędzy kraje członkowskie. Nie należy zapominać, że wsparcie finansowe ze strony UE jest dla Polski bardzo istotnym dofinansowaniem, co również jest widoczne na rysunku.
W ciągu wielu lat swego istnienia budżet Unii Europejskiej ewoluował ...