Jakość a system zbiórki
Zakłada się, że Ramowa Dyrektywa Odpadowa 2008/98/WE ma pomóc UE zbliżyć się do idei ?społeczeństwa recyklingu?, dążącego do eliminacji wytwarzania odpadów i do wykorzystywania ich jako zasobu.
Program działań w zakresie środowiska wymaga zwłaszcza stosowania środków, których celem jest zapewnienie segregacji u źródła, zbieranie oraz recykling priorytetowych strumieni odpadów. Zgodnie z tym celem, a jednocześnie jako środek ułatwiający lub usprawniający potencjał odzysku, odpady powinny być zbierane selektywnie, jeżeli jest to wykonalne technicznie, ekonomicznie i korzystne z punktu widzenia środowiska. Państwa członkowskie powinny zachęcać do oddzielania związków niebezpiecznych od strumieni odpadów, jeżeli okazuje się to konieczne do stworzenia racjonalnej ekologicznie gospodarki odpadami.
W Polsce dyrektywa ta implementowana jest m.in. w ustawach o odpadach i o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (u.c.p.g.).
Polskie realia
Obowiązek selektywnej zbiórki w 2013 r. wprowadzono poprzez zapisy u.c.p.g. W ustawie stwierdza się, że gminy ustanawiają selektywne zbieranie odpadów komunalnych, obejmujące co najmniej następujące frakcje odpadów: papieru, metalu, tworzywa sztucznego, szkła i opakowań wielomateriałowych oraz odpadów komunalnych ulegających biodegradacji, w tym opakowaniowych, ulegających biodegradacji (art. 3 ust. 2 pkt 5).
Jednocześnie legislatorzy w ustawie o odpadach wyr...