Po jedenastu miesiącach od wejścia w życie Ustawy z 7 czerwca 2002 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (DzU Nr 72, poz. 747) minister zdrowia wydał Rozporządzenie z 19 listopada 2002 r. w sprawie wymagań dotyczących jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Zrealizował w ten sposób obowiązek wynikający z art. 13 cytowanej ustawy.

fot. P. Strzyżyński. Minister Zdrowia wprowadza szereg parametrów jakościowych wody, takich jak zawartość manganu czy żelaza bez zastosowania okresów przejściowych.


Z przykrością należy stwierdzić, że tak długa zwłoka w wydaniu rozporządzenia nie wpłynęła niestety na jego jakość. Nowe rozporządzenie dotknięte jest wadami prawnymi a zawarte w nim unormowania są ostrzejsze niż wymogi stawiane przez Unię Europejską. Nie uwzględnia ono zatem polskich realiów ekonomicznych. Strona formalno-prawna też rodzi wątpliwości.

Niejasności i niedomówienia

W §1 określa się zakres przedmiotowy rozporządzenia. Porównując jego tekst z art. 13 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, należy stwierdzić, że §1 nie uwzględnia punktu 4, a mianowicie „zakresu badań wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi”. Zważywszy, że delegacja dla ministra zdrowia, wynikająca z art. 13 ustawy, dotyczy wyłącznie ̶...