Jest dużo do zrobienia
Jednym z zadań własnych gmin w nowym systemie gospodarowania odpadami jest zorganizowanie selektywnego zbierania odpadów komunalnych, obejmującego co najmniej papier, metal, tworzywa sztuczne, szkło, opakowania wielomateriałowe oraz bioodpady, w tym odpady opakowaniowe ulegające biodegradacji. Niestety, brak szczegółowych zasad w tym zakresie, wynikających z obowiązujących przepisów, sprawia, że każdy samorząd tworzy własny system gospodarowania odpadami.
Z definicji zawartej w Ustawie z 14 grudnia 2012 r. o odpadach (DzU z 2013 r. poz. 21) też niewiele wynika. W myśl jej zapisów, przez selektywną zbiórkę należy rozumieć ?zbieranie, w ramach którego dany strumień odpadów, w celu ułatwienia specyficznego przetwarzania, obejmuje jedynie odpady charakteryzujące się tymi samymi właściwościami i takimi samymi cechami?. Na niewiele też zdaje się tworzenie poradników i zasad, bo choć zawierają one zestaw ?dobrych praktyk?, to nie są obligatoryjnie stosowane. Szansę na stworzenie systemu selektywnej zbiórki z prawdziwego zdarzenia, który przyniesie oczekiwane efekty, daje tylko uchwalenie odpowiedniego prawa w tym zakresie.
Dzisiaj mamy ok. 2,4 tys. systemów gminnych, gdyż każdy samorząd stworzył ? na mocy uchwały rady gminy ? własny model gospodarki odpadami. Dopóki nie będzie powszechnego obowiązku prowadzenia selektywnej zbiórki, dotyczącego wszystkich wytwarzających odpady, dopóty system nie stanie się szczelny. Nie może być tak, że praw...