Jubileuszowe Forum
Innowacyjne Technologie na Rzecz Efektywności Energetycznej to hasło tegorocznego, jubileuszowego spotkania szerokiej rzeszy ekspertów i fachowców branży budowlanej i instalacyjnej, które odbyło się 13 kwietnia br. w Warszawie. Patronat nad tym wydarzeniem objęło Ministerstwo Infrastruktury (MI), Ministerstwo Gospodarki oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Podobnie jak w ciągu ostatnich dziesięciu lat spotkanie zostało zorganizowane przez Zrzeszenie Audytorów Energetycznych, lecz w tym roku przy współpracy z Fundacją Poszanowania Energii. Głównym sponsorem imprezy była krakowska firma Termo Organika.
Z uwagi na trwającą żałobę narodową uczestnicy uczcili tragiczne wydarzenie minutą ciszy.
Obrady Forum oficjalnie otworzył przedstawiciel MI, radca ministra – Zbigniew Bondarczuk, który w swoim wystąpieniu poruszył trudny, ostatnio wyzwalający wiele emocji problem finansowania – a raczej jego braku – inwestycji termomodernizacyjnych.
Debatę Forum podzielono na trzy sesje tematyczne: prawne i finansowe aspekty innowacji, innowacje w budynkach oraz innowacyjne systemy zasilania.
Referaty dotyczące zagadnień finansowania były kierowane głównie do audytorów prowadzących własną działalność gospodarczą. Wprowadzenie i wykorzystywanie przez małe przedsiębiorstwa nowoczesnych technologii wymaga nie tylko pozyskania (transferu) wiedzy technicznej. Aby budować i utrzymywać potencjał innowacyjny, przedsiębiorstwa te potrzebują odpowiedniego środowiska, w którym będą mogły pozyskiwać potrzebne im zasoby i informacje. Rozumie to Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, która proponuje przedsiębiorcom bezpłatną pomoc w ramach działalności ośrodków krajowej sieci innowacji. Jednym z ośrodków KSI pomagającym we wdrażaniu nowych technologii jest Fundacja Poszanowania Energii.
W drugiej sesji tematycznej omówiono zagadnienia związane z nową formą termomodernizacji połączonej z remontami, prezentacją najnowszych osiągnięć w materiałach termoizolacyjnych, promocją innowacyjnych technologii stosowanych w produkcji okien oraz technologii termomodernizacyjnych w standardach budynków pasywnych i energooszczędnych, a także perspektywy ich rozwoju. Tę sesję uzupełniła bardzo interesująca prezentacja innowacyjnych technologii pozyskiwania oraz wytwarzania energii cieplnej i elektrycznej z wykorzystaniem energii słonecznej. Szeroko omówiono eksponowane i intensywnie wdrażane ostatnio technologie ogniw fotowoltaicznych jako systemów samodzielnych czy też, coraz częściej spotykanych, zintegrowanych z konstrukcjami budowlanymi. Rozwiązania te wytyczają nowe trendy w architekturze budynków. Prezentacje i oceny innowacyjnych technologii pozyskiwania oraz wytwarzania energii cieplnej i elektrycznej były przedmiotem obrad ostatniej sesji. Coraz szerzej stosowane technologie lokalnego wytwarzania ciepła i energii elektrycznej w agregatach kogeneracyjnych i dodatkowo chłodu w technologii trigeneracji, w urządzeniachzasilanych biopaliwami płynnymi lub gazowymi, są nieodzownym wymogiem dzisiejszych czasów.
Jerzy Żurawski, SAPE