Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu GARDENIA odbyły się już po raz dziesiąty. Trzydniowe wydarzenie (25-27 lutego br.) przyciągnęło do Poznania fachową publiczność, a przedsiębiorcom umożliwiło zaprezentowanie i poznanie nowatorskich pomysłów.

Organizowanie wystawy o tak wysokiej randze i na tak zawansowanym poziomie sprawia, że rokrocznie przyjeżdżają na nią głównie profesjonalni zwiedzający, na których przede wszystkim zależy wystawcom. ? Ukierunkowane i ściśle sprecyzowane wydarzenie dla branży ogrodniczej to bardzo atrakcyjna opcja dla kupców, importerów, właścicieli, managerów centrów, sklepów i hurtowni ogrodniczych, a także przedstawicieli szkółek czy gospodarstw. 61% odwiedzających to osoby reprezentujące gospodarstwa oraz indywidualni odbiorcy, 21% stanowią studia projektowe i generalni wykonawcy, 18% to przedstawiciele handlu z kraju i zagranicy, którzy korzystają z możliwości zapoznania się z nowym materiałem roślinnym i nasiennym, innowacyjnymi narzędziami, sprzętem ogrodniczym, torfami, podłożami, nowinkami wśród akcesoriów do nawadniania, nowościami w chemii ogrodowej czy inspirującymi trendami w małej architekturze, meblach, wyposażeniu  placów zabaw, a także dekoracjach ogrodowych ? podkreśla Jakub Patelka, dyrektor projektu. Ze swoją ofertą do Poznania przyjechały firmy nie tylko z Polski, ale także m.in. z Belgii, Danii, Francji, Holandii, Litwy, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Tegoroczna GARDENIA zajęła powierzchnię ponad 39 tys. m2. W siedmiu halach wystawienniczych Międzynarodowych Targów Poznańskich swoją ofertę zaprezentowało blisko 600 wystawców z każdego sektora ogrodniczego.

Rekordowa frekwencja

Oprócz prezentacji oferty firm z Polski i zagranicy, w programie targów ujęto również wiele wydarzeń towarzyszących. Wzorem lat ubiegłych pierwszego dnia odbyło się seminarium Miejska Sztuka Ogrodowa, przygotowane przez redakcję ?Zieleni Miejskiej? we współpracy z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi. Niezwykle cieszy fakt, że w X edycji seminarium udział wzięła rekordowa liczba osób ? ponad 700. To największe tego typu spotkanie przedstawicieli branży w naszym kraju, które z roku na rok zyskuje na znaczeniu. Przy każdej edycji seminarium nasza redakcja stara się podejmować ważne i aktualne tematy, które nie tylko wskażą dobre praktyki, ale także będą okazją do poszukiwania rozwiązań dla zgłaszanych przez zarządców terenów zieleni problemów. Temat przewodni tegorocznej edycji to ?Zieleń, która aktywizuje i edukuje?. Podczas seminarium przyjrzeliśmy się więc bliżej potrzebom mieszkańców miast. Zwróciliśmy przy tym uwagę na aktywizację zarówno dzieci, dorosłych, jak i seniorów, uwzględniając przy tym ich ewentualne dysfunkcje fizyczne, psychiczne bądź umysłowe. Oprócz tego nasze spotkanie dotyczyło szeroko pojmowanej edukacji. Przyjrzeliśmy się możliwościom i formom edukowania społeczeństwa, ukazując dobre praktyki. Położyliśmy nacisk na sensoryczne postrzeganie i ocenę przestrzeni miejskiej, w tym oczywiście terenów zieleni. Na nasze zaproszenie odpowiedziało wiele cenionych i aktywnych zawodowo osób, które wygłosiły niezwykle interesujące prelekcje. Streszczenia ich wystąpień można znaleźć w lutowym i marcowym wydaniu ?Zieleni Miejskiej? (2/2016, 3/2016).

Tradycyjnie już seminarium rozpoczęliśmy od uroczystego wręczenia nagród w V edycji konkursu ?Inspiracje w przestrzeni? (więcej na str. 14).

Patronat honorowy nad seminarium objęli rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, prof. dr hab. Grzegorz Skrzypczak oraz prezydent Poznania ? Jacek Jaśkowiak. Organizację spotkania wsparli także: Ogólnopolskie Stowarzyszenie Twórców Ogrodów, Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu, Radio Merkury, miesięczniki: ?Przegląd Komunalny? i ?Architektura i Biznes? oraz portale: Wymarzonyogrod.pl, Portalkomunalny.pl i Zielonalekcja.pl.

Zdrowa rywalizacja

Bardzo interesującym wydarzeniem, bijącym rekordy popularności, był odbywający się na żywo konkurs INSPIRACJE-ARANŻACJE, który już po raz trzeci zorganizowało Ogólnopolskie Stowarzyszenie Twórców Ogrodów (OSTO). Zwiedzający mieli niebywałą okazję uczestniczenia w tworzeniu najciekawszej aranżacji ogrodu w warunkach hali targowej. W tym roku skupiono się na ?poszukiwaniu stylu?. Do dyspozycji uczestników konkursu były trzy główne elementy ? drzewo, kamień i jeden detal dekoracyjny. Najwięcej głosów publiczności zyskała aranżacja architektów krajobrazu z firmy Ogrody Korzeniowscy z Pleszewa.

Targi GARDENIA były także okazją do ogłoszenia wyników innego konkursu, organizowanego przez OSTO we współpracy z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi. Mowa oczywiście o ?Zieleni w mieście?, a więc o konkursie na najlepszy projekt zagospodarowania terenu w przestrzeni publicznej. W tym roku celem współzawodnictwa było stworzenie koncepcji zagospodarowania terenu rekreacyjnego zwanego ?Dolinką Miłości? w miejscowości Trzcianka. I miejsce zajął zespół w składzie: Joanna Frydrychowicz, Weronika Gacek, Sabina Kachnic, II miejsce ? Karolina Parol, a III ? Zuzanna Banaś, Magdalena Budyta oraz Katarzyna Gębalska. Co ważne, gmina Trzcianka zrealizuje jedną z nagrodzonych prac.

Wiele atrakcji

Hale wystawowe pachniały przeróżnymi odmianami kwiatów, drzew i krzewów, a wystawcy prezentowali liczne warianty nowoczesnych urządzeń i narzędzi. Trzeba jednak podkreślić, że GARDENIA to nie tylko ekspozycja, ale także (a może przede wszystkim): konferencje, spotkania blogerów i stowarzyszeń branżowych, pokazy florystyczne, warsztaty projektowe, ogrody pokazowe, szkolenia dla profesjonalistów, pokazy robotów koszących oraz obowiązkowy kiermasz roślin. GARDENIĘ tworzą ludzie z pasją, którzy z wielkim zaangażowaniem dzielą się wiedzą i zarażają swoją miłością innych. GARDENIA to targi motywujące, zachwycające i ekscytujące, na których w przyszłym roku po prostu nie może Cię zabraknąć.

Judyta Więcławska