Nowelizacja ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków uchwalona przez sejm pod koniec 2017 roku wprowadza niezwykle istotne zmiany w procedurze zatwierdzania taryf cen i stawek opłat za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków.

Dotychczasowa procedura wynikała z przepisów ustawy sektorowej oraz ustawy o samorządzie gminnym (w zakresie aspektów proceduralnych związanych z funkcjonowaniem rady gminy), uzupełnionej przepisami statutu danej jednostki samorządu terytorialnego. Zmiany, jakie następują na skutek uchwalenia ustawy nowelizującej, dotyczą nie tylko zakresu taryf (np. określanie taryfy na okres 3 lat) czy organu właściwego do jej zatwierdzenia (w miejsce rady gminy/rady miasta kompetencje te przyznano organowi regulacyjnemu, którym jest dyrektor regionalnego zarządu gospodarki wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie). Zmiany te dotyczą także procedury, w oparciu o którą prowadzone będzie postępowanie dotyczące zatwierdzenia taryfy. Ustawodawca jednoznacznie zadecydował w tym zakresie, iż do postępowania przed organem regulacyjnym stosuje się przepisy ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. ? Kodeks postępowania administracyjnego (dalej: k.p.a.).
Przepisy te stosowane będą wprost, bez żadnych modyfikacji wynikających z ustawy sektorowej. Rodzi to bardzo istotne konsekwencje po stronie organu regulacyjnego. Podkreślić bowiem należy, iż procedura administracyjna ma na cel...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?