Kiedy w Polsce powstanie pierwsza elektrownia geotermalna?
Z licznych opracowań wynika, że Polska należy do krajów bogatych w zasoby geotermalne, jednakże są to wody o niskiej i średniej temperaturze (25-120°C).
Występowane wód geotermalnych w Polsce i potencjalne zasoby zawartej w nich energii omówiono w pracach1-3. Zasoby te są dość równomiernie rozmieszczone w wydzielonych basenach i subbasenach geotermalnych, zaliczanych do określonych prowincji i okręgów geotermalnych, przy czym ponad 90% zasobów wód wgłębnych znajduje się na obszarze Niżu Polskiego, w polskiej części geotermalnej prowincji środkowoeuropejskiej.
Płyny geotermalne, będące nośnikami ciepła, rzadko są wodami słodkimi. Najczęściej są to wody zmineralizowane o znacznej zawartości soli. Ich temperatura i stopień mineralizacji są różne w rozmaitych basenach, ale ogólnie zależą od gradientu geotermalnego oraz od głębokości występowania skał wodonośnych i zazwyczaj wzrastają wraz z głębokością. Mineralizacja i skład chemiczny wody oraz gazów towarzyszących są ważnymi czynnikami determinującymi procesy korozji, a także wytrącania się związków chemicznych w otworach eksploatacyjnych i w całej instalacji odbioru energii. Dlatego też są istotnymi czynnikami przy rozpatrywaniu możliwości i celowości praktycznego wykorzystania wód geotermalnych.
O rozpoczęciu eksploatacji wód geotermalnych na skalę przemysłową i w sposób ekonomicznie uzasadniony decydują: odpowiednio korzystne warunki natura...