Mocna pozycja branży gazowniczej na rynku ma swoje odzwierciedlenie w liczbie wystawców, którzy wzięli udział w VI edycji Targów Techniki Gazowniczej EXPO-GAS w Kielcach.
Podczas tegorocznej imprezy targowej, która odbyła się 13-14 kwietnia zaprezentowało się 110 wystawców z pięciu krajów: Niemiec, Danii, Czech, Holandii oraz Polski. Zwiedzający mieli doskonałą okazję do poznania wielu nowości technicznych oraz ciekawostek z zakresu rozwiązań systemowych. Na 2 tys. m2 powierzchni wystawienniczej ponad pokazano nowoczesne sieci i urządzenia gazowe, stacje i odbiorniki tego paliwa, aparaturę kontrolno-pomiarową oraz automatykę przemysłową dla gazownictwa. Ponadto zakres branżowy wystawy obejmował tłocznie gazu, urządzenia, materiały i sprzęt do budowy oraz wyposażenia gazociągów, a także stacji redukcyjnych. Na targach zaprezentowały się także firmy, które w swojej ofercie posiadają maszyny i urządzenia służące ochronie środowiska. Łącznie ponad 3300 zwiedzających przyjechało do Kielc, by zaznajomić się z najnowszymi trendami w tym zakresie.
Tegoroczna edycja targów wzbogacona została o konferencję zatytułowaną „Rozwój rynku gazu ziemnego w Polsce”. W wydarzeniu, zorganizowanym przez Izbę Gospodarczą Gazownictwa, wzięło udział ok. 200 uczestników. Prelegenci, którzy wygłosili swoje wykłady, reprezentowali środowiska naukowe i branżowe, wśród nich znaleźli się przedstawiciele uniwersytetów, samorządów i specjaliści z przedsiębiorstw związanych z branżą gazownictwa. W trakcie swoich wystąpień zaprezentowali oni tematy związane m.in. z zapotrzebowaniem na gaz ziemny w warunkach otwierającego się rynku polskiego, określono także kierunki rozwoju sytemu przesyłowego w Polsce w kontekście utworzenia korytarza gazowego. Wśród ciekawych tematów znalazły się również te dotyczące barier rozwoju rynku CNG w Polsce na tle rozwoju tego rynku na świecie. Przedstawiciele PGNiG przedstawili strategię dotyczącą CNG, a reprezentanci Miejskiego Zakładu Komunikacji z Zamościa podzielili się swoim doświadczeniem w stosowaniu tego gazu. Ponadto zaprezentowano kierunki rozwoju i niezbędne warunki wsparcia dotyczące kogeneracji. Dopełnieniem targów były warsztaty pt. „Standardy techniczne Izby Gospodarczej Gazownictwa w działalności przedsiębiorstw gazowniczych”, które odbyły się w drugim dniu.
 
Daria Malicka
Targi Kielce