Kłopotliwe odory wymagają dialogu

Jak skutecznie mierzyć i zwalczać odory? Jak rozwiązywać konflikty społeczne powstałe na tym tle? Zwalczanie uciążliwości zapachowych to wyzwanie dla przedsiębiorców, którzy prowadzą m.in. oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów czy kompostownie. Stanowią one spory problem dla mieszkańców, którzy sąsiadują z instalacjami emitującymi przykre zapachy.

Ani w polskim, ani w unijnym prawodawstwie nie ma obecnie regulacji, które kompleksowo określają zasady zwalczania uciążliwości zapachowych. UE opowiada się za lokalnym uregulowaniem kwestii odorowych. Można jednak znaleźć przepisy sektorowe dotyczące tej problematyki, np. konkluzje BAT określające wymogi tzw. najlepszej dostępnej techniki (ang. Best Available Techniques ? BAT) w odniesieniu do przetwarzania odpadów (decyzja wykonawcza Komisji nr 2018/1147). Jednak tego typu regulacje dotyczą wąskiej grupy podmiotów.

Do najważniejszych polskich aktów prawych regulujących kwestie odorowe należą: Ustawa z 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska, Ustawa z 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, Ustawa z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz Ustawa z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny. Szczegółowy wykaz regulacji prawnych wraz ze zbiorem dobrych prakty...