Już rok działa powołana 20 czerwca ub.r. Koalicja na rzecz Biopaliw, którą w obecnym kształcie tworzą organizacje branżowe zainteresowane stabilnym i dynamicznym rozwojem sektora wytwórców surowca oraz producentów biokomponentów. W skład Koalicji wchodzą: Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku, reprezentujące interesy producentów rolnych, Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju, działające z ramienia krajowych producentów oleju rzepakowego, oraz Krajowa Izba Biopaliw, reprezentująca wytwórców biokomponentów.
Jak dowodzi krótka historia aktywności Koalicji, działania realizowane w ramach dużej i zjednoczonej (mówiącej jednym głosem) grupy producentów odnoszą znacznie większy skutek niż inicjatywy jednostkowe.
To Koalicja na rzecz Biopaliw pierwsza na tak wielką skalę przeciwstawiła się oszczerczej, ubiegłorocznej kampanii medialnej, sugerującej iż główną przyczyną (krótkotrwałego) dynamicznego wzrostu cen płodów rolnych jest rozwój plantacji na potrzeby branży biopaliw. Podczas konferencji organizowanej wspólnie z Radą Gospodarki Żywnościowej udowodniono jednoznacznie, iż w Unii Europejskiej zaledwie 2% produkcji rolnej przeznaczane jest na cele energetyczne. Co więcej, przedstawiciele Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej postulowali, aby biopaliwa rozpatrywać w kategoriach szans, a nie zagrożeń dla polskiego rolnictwa, bo w końcu to możliwość zagospodarowania na cele nieżywnościowe wciąż dużych, strukturalnych nadwyżek produktów rolniczych.
Kolejnym ważnym tematem podnoszonym przez Koalicję na rzecz Biopaliw był aktywny protest branży z listopada ubiegłego roku przeciw niekorzystnym zapisom umowy, proponowanym przez koncern naftowy w ramach realizacji przetargu na zakup biokomponentów w związku z realizacją narodowego Celu Wskaźnikowego w 2009 r. Zdaniem branżowców, zapisy proponowane przez producentów paliw ewidentnie preferowały podmioty zagraniczne i naruszały zasady równorzędności podmiotów gospodarczych. Jak się okazało, zarzuty przedstawicieli Koalicji znalazły potwierdzenie w wynikach analizy realizacji NCW za 2008 r., bowiem ponad 50% biokomponentów pochodziło spoza terytorium Polski. Wskutek aktywnej postawy Koalicji na rzecz Biopaliw koncerny naftowe zmodyfikowały politykę przetargową i obecnie (zgodnie z zapisami w kontraktach) większość biokomponentów dodawanych do paliw wyprodukowano w Polsce. W tej kwestii Koalicja prowadzi ciągły monitoring.
Ostatnie spotkanie przedstawicieli Koalicji na rzecz Biopaliw dotyczyło kwestii związanych z utrzymaniem dynamiki wzrostu produkcji rzepaku w Polsce w celu zwiększenia wykorzystania mocy przerobowych krajowego przemysłu olejarskiego. Obecnie przewodnictwo w Koalicji objął prezes Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju. Mimo to przedstawiciele organizacji branżowych pracują nad przedstawieniem rządowi rozwiązań promujących produkcję biopaliw w oparciu o krajowy surowiec, co ma stanowić podstawowe źródło stabilizacji sektora w dłuższym okresie.
Nadchodząca rocznica stanowi doskonałą okazję do podsumowania, ale również potwierdza trafność decyzji dotyczącej szerszej konsolidacji branży, co doprowadziło do skuteczniejszej ochrony interesów osób i firm, które od wielu lat inwestują ogromne środki w rozwój branży ekologicznych dodatków do paliw.
Tomasz Pańczyszyn, KIB