Kodeks wyborczy do poprawki
Podczas posiedzenia w Łodzi 16 listopada 2018 r. członkowie Zarządu ZMP podjęli m.in. stanowisko w sprawie organizacji wyborów samorządowych w 2018 r. Zostało ono opracowane na podstawie uwag z 36 miast.
Likwidacja korpusu urzędników wyborczych i przekazanie ich zadań administracji samorządowej, przywrócenie jednej komisji w obwodzie głosowania, wprowadzenie zasady, że minimalny skład komisji w ciągu dnia to połowa jej członków, zróżnicowanie liczebności komisji w zależności od liczby uprawnionych do głosowania w obwodzie ? to postulaty przedstawicieli ZMP, które znalazły się w przyjętym stanowisku. W ocenie samorządowców nowe przepisy Kodeksu wyborczego nie do końca sprawdziły się w praktyce.
? Przed wyborami wielokrotnie mówiliśmy o zagrożeniach w parlamencie, na forum Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego oraz w korespondencji z MSWiA. Mimo nowelizacji przepisów, która była niewystarczająca, sprawdziły się nasze obawy dotyczące skutków zmian w prawie wyborczym. Mamy zastrzeżenia do nowej administracji, która miała odpowiadać za przebieg wyborów. Nowy aparat urzędniczy kompletnie się nie sprawdził. Dotyczy to urzędników wyborczych, którzy w niektórych przypadkach byli krańcowo niekompetentni ? mówi Zygmunt Frankiewicz, prezes ZMP. I dodaje, że gdyby nie propaństwowa postawa urzędników samorządowych, te wybory mogłyby się nie odbyć. Bez naprawy zepsutej Ordynacji wyborczej nie da się przeprowadzić następnych wyborów. Zła...