Kogeneracja i ciepło z OZE: współpraca zamiast konkurencji
Dyskusja dotycząca nowelizacji ustawy o kogeneracji koncentruje się na rynku prądu. Sposób ukształtowania ram wsparcia kogeneracji ma jednak duże znaczenie dla sektora ciepła oraz jego długofalowej transformacji w kierunku odnawialnych źródeł energii.
Dwie strategie
Transformacja energetyczna nie powiedzie się bez transformacji cieplnej. Ponad połowa zapotrzebowania energetycznego w Polsce dotyczy ciepła. Z tego względu w przyszłości musimy wykorzystywać i generować ciepło nie tylko efektywniej, ale i w większym stopniu wykorzystywać OZE. Wzrost efektywności i udziału energii ze źródeł odnawialnych ? obie te strategie muszą być realizowane jednocześnie po ich odpowiednim uzgodnieniu. Tylko w ten sposób może się udać utrzymać koszty zasilania w ciepło na stabilnym poziomie oraz osiągnąć ambitny cel oszczędności energii pierwotnej w sektorze cieplnym do 2050 r. niezależnie od kopalnych nośników energii.
Ustawa i inne regulacje prawne dotyczące kogeneracji powinny być instrumentami wspierającymi efektywne generowanie prądu oraz ciepła. Muszą jednak zostać ukształtowane w taki sposób, aby nie utrudniały zwiększonego wykorzystania energii odnawialnej. Takie bariery mogą powstawać w zakresie podwyższania udziału energii ze źródeł odnawialnych w sieciach cieplnych w przypadku niezróżnicowanego ewentualnego wsparcia finansowe...