Polska dysponuje potencjałem w zakresie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Jednym z istotnych beneficjentów offshore będzie krajowy przemysł, zarówno morski, jak i stoczniowy.

W Polsce wydano 14 decyzji lokalizacyjnych (stan z kwietnia 2017 r.) dla projektów o łącznej mocy ok. 8 GW, z czego dziewięć decyzji zostało opłaconych przez inwestorów, zapewniając tym samym przychód do budżetu państwa rzędu 100 mln zł. Operator systemu przesyłowego ? Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) podpisał dwie umowy przyłączeniowe na 2,25 GW z terminami przyłączenia do 2021 (900 MW) i 2026 r. (1,35 GW). Tym samym PSE zobowiązał się do odbioru wymienionej mocy i zapewnienia możliwości przyłączenia projektów, potwierdzając, że dla morskich farm wiatrowych (MFW) istnieje miejsce po 2020 r.

Na najbardziej zaawansowanym etapie są dziś dwa projekty Grupy Polenergia ? MFW ?Polenergia Bałtyk III? oraz MFW ?Polenergia Bałtyk II? z dwoma prawomocnymi decyzjami o środowiskowych uwarunkowaniach. Zakończenie budowy i uruchomienie pierwszej z instalacji planowane jest na 2021 r. Kolejne dwa projekty rozwijane przez PGE Energia Odnawialna ? MFW ?Baltica 3? i ?Baltica 2? znajdują się na etapie zaawansowanych badań środowiskowych. W świetle przywołanych decyzji i projektów konieczne wydaje się skuteczne rozwianie wszelkich wątpliwości związanych z morską energetyką wiatrową oraz wskazanie jej roli w krajowym miksie energetycznym.

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?