Liczba inicjatyw mających na celu stworzenie klastra energii zgodnego z ustawą o OZE jest znaczna. Rozpoczęcie procesu identyfikacji klastrów energii przez Ministerstwo Energii wywołało na rynku oczekiwanie, że pilotaże to kwestia niedalekiej przyszłości.

Choć nie wszystkie kwestie dotyczące ustawowych uregulowań w zakresie klastrów energii są jednoznaczne i zapewne zostaną doprecyzowane w ramach najbliższej nowelizacji ustawy o OZE, to prace koncepcyjne i organizacyjne w poszczególnych inicjatywach trwają, a zdobyte doświadczenia pozwalają na formułowanie postulatów odnośnie do kierunków ewentualnych zmian w prawodawstwie.

Definicja klastra energii

Pojęcie klastra energii w polskim prawodawstwie pojawiło się dopiero w nowelizacji ustawy o OZE z 22 czerwca 2016 r., przy czym liczba zapisów w ustawie dotyczących klastra energii jest raczej skromna. Oprócz definicji (art. 2 pkt 15a) znajdziemy w ustawie tylko kilka uszczegółowień dotyczących funkcjonowania klastra energii, zawartych w art. 38a, oraz informację o oddzielnym koszyku aukcyjnym na sprzedaż energii elektrycznej wytworzonej w instalacjach odnawialnego źródła energii przez członków klastra energii (art. 73). Choć jednak zapisów jest niewiele, to są one dość treściwe, zwłaszcza jeżeli chodzi o definicję klastra energii.

Definicję klastra energii, zapisaną w art. 2 pkt 15a ustawy o OZE, czyta się dość trudno. Dostarcza ona jednak wielu infor...