Polskie samorządy są coraz bardziej zainteresowane uporządkowaniem lokalnej sytuacji energetycznej i podejmują liczne proenergetyczne inicjatywy, przede wszystkim w obszarze termomodernizacji budynków, modernizacji oświetlenia ulicznego czy wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Ich skuteczność w osiąganiu kolejnych, coraz ambitniejszych celów klimatyczno-energetycznych będzie jednak w znacznym stopniu zależeć od nawiązania współpracy i wymiany doświadczeń z innymi miastami oraz gminami z Polski i Europy. Taka wymiana pozwala uczyć się na cudzych błędach, korzystać z wypracowanych przez innych sprawdzonych rozwiązań oraz czerpać inspirację do kolejnych działań.

Szczególnie istotny wkład w zrównoważony rozwój polskich samorządów mogą wnieść gminy norweskie, które mają duże doświadczenie we wdrażaniu ambitnych i innowacyjnych projektów z zakresu efektywności i wykorzystania OZE, a także chętnie się nimi dzielą. Potwierdziła to współpraca bilateralna w ramach projektu parasolowego pn. ?Polsko-norweska platforma współpracy dla poszanowania energii i klimatu?. Jednym z jej rezultatów jest katalog najciekawszych doświadczeń i dobrych praktyk, z których można skorzystać, dostępny na stronie www.razemdlaklimatu.eu.

Choć warunki klimatyczne, prawne, ekonomiczne i społeczne, w jakich funkcjonują polskie i norweskie gminy są nieco inne, to jednak wiele norweskich rozwiązań ? po odpowiedniej adaptacji ? można prze...