Częste zakwity fitoplanktonu utrudniają pełne wykorzystanie infrastruktury rekreacyjnej Jeziora Paprocańskiego. Doraźne próby rekultywacji nie przyniosły wyraźnej poprawy jakości wody. Kompleksowe badania w celu przygotowania programu naprawczego dla jeziora i jego zlewni wykonano w 2016 r.

Jezioro Paprocańskie to jeden z 4773 zbiorników wodnych Górnośląskiego Pojezierza Antropogenicznego. Ten sztuczny zbiornik zaporowy o powierzchni 105 ha zlokalizowany jest na południowo-zachodnim obrzeżu miasta Tychy (woj. śląskie). Ze względu na usytuowanie i walory przyrodnicze jest atrakcyjnym obiektem rekreacyjnym (plaża, kąpielisko, sporty wodne, wędkarstwo). Zapewnia również osłonę przeciwpowodziową południowo-zachodniej części miasta. Z uwagi na częste pojawianie się zakwitów glonów w zbiorniku władze miasta wielokrotnie podejmowały działania mające na celu jej poprawę. W 2016 r. wykonane zostały kompleksowe badania w celu przygotowania programu naprawczego.

Archiwa i modele w służbie przyrody

Dla rozpoznania przyczyn pojawiania się problemu wzięto pod uwagę zarówno współczesne, jak i historyczne czynniki wynikające z ponad trzystuletniej intensywnej gospodarki prowadzonej w jego zlewni. Dokonano również przeglądu dokumentacji zgromadzonej w pszczyńskim oddziale Archiwum Państwowego w Katowicach. Pozyskano informacje o wcześniejszych formach gospodarowania wodami w zlewni Gostyni, informacje o obecnym stanie wód J...