Proekologiczne, nieingerujące głęboko w ekosystem, a przy tym zrównoważone działania przynoszą pożądany efekt. Za przykład może służyć rekultywacja Jeziora Średniego w Turawie. Jej wyniki obrazują szczegółowe badania.

Stan wód Jeziora Średniego uległ pogorszeniu w latach 80. XX w., co miało związek z intensyfikacją rekreacji, brakiem kanalizacji i przenikaniem ścieków z nieszczelnych szamb. Doszło tam do silnych zakwitów sinic, które latem ograniczały rekreację. W latach 2010-2012 gmina Turawa została w całości skanalizowana, a rok przed podjęciem prac nad jej skanalizowaniem zdecydowano się na rozpoczęcie działań rekultywacyjnych jeziora. Na środku zbiornika umieszczono aerator pulweryzacyjny, zastosowano także metodę wspomagającą inaktywację fosforu w toni wodnej przy użyciu siarczanu żelaza (PIX-112). Podjęto również kosztowne działania ochronne: wybudowano kanalizację ściekową, odbierającą ścieki zarówno z ośrodków wypoczynkowych, jak i z prywatnych domków letniskowych1.

Chemiczny skład wód

Jezioro Średnie to bezodpływowy zbiornik powstały w miejscu wyrobiska kopalnianego, w trakcie budowy i umocnień brzegów Jeziora Turawskiego Dużego. Jego powierzchnia to zaledwie 16,5 ha, średnia głębokość ? 3 m, a maksymalna ? 5,2 m. Jezioro znajduje się w pobliżu terenów chronionych Natura 2000 i stanowi jedno z najpopularniejszych i atrakcyjniejszych miejsc rekreacyjno-wypoczynkowych na Opolszczyźnie. W ...