W miastach bardzo niekorzystne warunki życiowe dla drzew i krzewów spowodowane są m.in. degradacją środowiska glebowego. Aby poprawić ten stan, warto wykorzystać odpady z terenów zieleni i przeznaczyć je na kompost, który będzie można zastosować do nawożenia.

Produkcja odpadów organicznych w Polsce jest bardzo wysoka. Udział części organicznych w ogólnej masie odpadów miejskich wynosi od 40 do ponad 60%, w zależności od wielkości miasta i pory roku. Natomiast ich powtórne wykorzystanie jest w kraju bardzo skromne. Szacuje się, że tylko odpady usuwane z terenów zieleni miejskiej stanowią do 18% wszystkich odpadów komunalnych. Rocznie grabi się i wywozi z nich od 1 do 5 ton suchej masy na hektar. Mając na uwadze wielkość miasta oraz ilości wywożonych odpadów, ich utylizacja za pomocą kompostowania jest najbardziej uzasadniona przede wszystkim pod względem ekonomicznym.
Nawożenie kompostami stymuluje rozwój drobnoustrojów glebowych, zwiększa aktywność biologiczną gleby i pulę składników mineralnych dla roślin. Spośród kory, tytoniu, trocin i kompostu, ze stałych odpadów komunalnych, najwięcej substancji organicznych zawierają nawozy z trocin drzewnych. Szacuje się, że w procesie kompostowania odpadów „zielonych”, takich jak drewno, trawy i liście, aż 60-80% ich masy ulega rozkładowi, a 25% przekształca się w częś...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?