Spacerując w środku lata po parku albo starymi alejami lipowymi można zauważyć, że liście lip są zeszkieletowane, zasychają lub nawet opadają. Przyczyną tego może być śluzownica lipowa (Caliroa annulipes).

Śluzownica lipowa występuje na terenie całego kraju. Jest to gatunek polifagiczny, który żeruje nie tylko na wszystkich gatunkach lip, ale i na brzozach, dębach, wierzbach, topolach czy bukach.
 
O śluzownicy
Należy ona do rzędu błonkoskrzydłe (Hymenoptera), do rodziny pilarzowate (Tenthredinoidea). Owady dorosłe pokolenia zimującego pojawiają się w połowie maja. Samica po kopulacji, uzębionym na kształt piłki pokładełkiem (stąd nazwa rodziny), robi w liściu szparę, w która składa jaja. Jedna samica może złożyć ich około 35. Po mniej więcej dwóch tygodniach, czyli pod koniec maja i na początku czerwca z jaj wylęgają się larwy, które przegryzając dolną skórkę liścia wydostają się na jego powierzchnię i szkieletują spodnią część blaszki liściowej pozostawiając jej górną część wraz z unerwieniem.. Larwy żerują gromadnie. Kiedy liść jest już objedzony kolonia przenosi się na inny. Są kształtu gruszkowatego, 1 cm długie, pokryte czarnym śluzem. Swoim wyglądem bardziej przypominają czy małe ślimaki nagie, niż larwy owadów. Przechodzą one 6-7 stadiów rozwojowych i dopiero po ostatnim linieniu śluz zanika i widać, że ich ciało jest żółte. Duże populacje tych błonkówek mogą doprowadzić do całkowitego zeszkieletowania liści w koronie drzew. Uszkodzone wyglądają jak poparzone i przedwcześnie gubią liście. Jedna larwa w ciągu całego swojego życia może uszkodzić 21 cm2 powierzchni liścia.
Po raz drugi dorosłe owady pojawiają się w lipcu. Larwy wylęgłe ze złożonych przez nie jaj i żerują przez lato, a czasem nawet do końca września. Larwy drugiego pokolenia zimują w kokonikach umieszczonych w glebie.
 
Zwalczanie 
Zwalczanie szkodników zieleni miejskiej nie zawsze i nie wszędzie jest konieczne. Najpierw należy przeprowadzić dokładną analizę szkodliwego gatunku, jego liczebności, rodzaju szkodliwości oraz granicy występowania i dopiero na tej podstawie zadecydować czy i jak przystąpić do zwalczania danego organizmu. Źle lub w nieodpowiednim terminie przeprowadzony zabieg ochronny prowadzi do niepotrzebnych kosztów i stwarza zagrożenie zniszczenia pożytecznej entomofauny. Wiosenne występowanie śluzownicy lipowej odbywa się równocześnie z pojawieniem stonki ziemniaczanej (maj – okres kwitnienia lilaka pospolitego). Kontrola pojawienia się larw pierwszego pokolenia polega na sprawdzaniu w maju i czerwcu najniżej położonych partii liści po spodniej stronie. Podobnie postępuje się odnośnie drugiego pokolenia, ale dopiero w sierpniu. W przypadku pojawienia się dużej liczby larw śluzownicy lipowej można przeprowadzić zabieg preparatem kontaktowo – żołądkowym. Zwalczanie śluzownicy lipowej w terenach zieleni jest zabiegiem trudnym i praktycznie niestosowanym. W przypadku nielicznych skupisk larw, opanowane liście można zerwać i zniszczyć.
 
Ewa G. Dankowska,
Hanna Piątek,
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu