W artykule 11 ustęp 4 ustawy o odpadach z 27 kwietnia 2001 r. (DzU 2001 r., Nr 62, poz. 628 ze zm.) zapisano, że „transport odpadów niebezpiecznych z miejsc ich powstawania do miejsc ich odzysku lub unieszkodliwiania odbywa się z zachowaniem przepisów obowiązujących przy transporcie materiałów niebezpiecznych”.

Ustęp 5 tej ustawy daje ministrowi właściwemu ds. transportu delegację do wydania rozporządzenia w tej sprawie. Minister infrastruktury 19 grudnia 2002 r. wydał rozporządzenie w sprawie zakresu i sposobu stosowania przepisów o przewozie drogowym materiałów niebezpiecznych do transportu materiałów niebezpiecznych (DzU 2002 r. Nr 236, poz. 1986). W punkcie 1 rozporządzenia czytamy, że przepisy o przewozie drogowym towarów niebezpiecznych stosuje się odpowiednio do odpadów niebezpiecznych. By określić warunki przewozu, odpady niebezpieczne winny być zakwalifikowane, wg kryteriów klasyfikacyjnych (określonych w tych przepisach), do jednej z klas towarów niebezpiecznych (patrz ramka).
Rozporządzenie weszło w życie 1 stycznia 2003 r. Oznacza to koniec „radosnej twórczości” w zakresie transportu odpadów. Wszyscy ci, którzy do tej pory zakładali tylko białe tablice z czarną literą A lub, zupełnie dowolnie, pomarańczowe tablice przewozów ADR, będą musieli jeszcze prawidłowo zaplanować, udokumentować i wyposażyć każdy przewóz. Co więcej, świadomość funkcjonowania na drogach funkcjonariuszy Inspekcji Transportowej, którzy mogą nał...