Zasadniczo cel koncesji energetycznej nie odbiega od celu zwykłej koncesji, czyli realizacji szczególnie ważnych zadań przez podmiot inny niż państwo. Oczywiście koncesja energetyczna, jako instrument polityki energetycznej państwa, powinna zapewniać osiągnięcie, a przynajmniej dążyć do pogodzenia, wszystkich celów, zakładanych przez prawodawcę w art. 1 ust. 2 Prawa energetycznego.


Wiodąca zasada zrównoważonego rozwoju przejawia się w sektorze energetycznym zagwarantowaniem bezpieczeństwa energetycznego, ochrony konkurencji i odbiorców oraz ochrony środowiska. Osiągnięciu tych celów sprzyja produkcja czystej energii w źródłach odnawialnych. Warto zatem zastanowić się nad powiązaniem koncesji energetycznej ze zwiększeniem udziału czystej energii w całkowitej konsumpcji krajowej.

Pojęcie koncesji i jej podstawy prawne

Ogólne ramy odnośnie instytucji koncesjonowania zostały umieszczone w ustawie Prawo działalności gospodarczej1. Niemniej szczegółowe zagadnienia koncesji energetycznej w przeważającej mierze są regulowane ustawą Prawo energetyczne2 (P.e.). Prawodawca nie pokusił się o zdefiniowanie omawianego pojęcia. W nauce prawa koncesja jest to akt wyrażenia przez państwo zgody na podjęcie i wykonywanie działalności gospodarczej, zastrzeżonej prawnie dla państwa lub mającej szczególne znaczenie dla be...