Geotermia traktowana jako całość (tj. wysokiej i niskiej entalpii) nie odgrywa, niestety, wiodącej roli na tle innych źródeł energii. Prognoza światowa największą rolę przypisuje energii otrzymywanej ze spalania biomasy oraz energii słonecznej.
Geotermia rozwijać będzie się zdecydowanie wolniej. Obecnie jej udział w pokryciu zapotrzebowania na ciepło użytkowe jest marginalny, na poziomie zaledwie ułamków procenta.
Niemniej ta część geotermii, która wiąże się z wykorzystaniem niskotemperaturowych źródeł ciepła przeżywa obecnie prawdziwy rozkwit, zwłaszcza w Ameryce Północnej i w niektórych krajach Europy Zachodniej. Dzieje się tak głównie dlatego, że inwestycje dla pozyskiwania ciepła z płytkich partii skorupy ziemskiej mogą być realizowane nawet przez drobnych inwestorów (osoby, szkoły, kościoły itp.) i są to w większości inwestycje o charakterze lokalnym.
W Polsce odnotowuje się równie duże zainteresowanie tym źródłem odnawialnej energii.
Organizatorzy i sponsorzy
Organizatorami Ogólnopolskiego Kongresu Geotermalnego, który odbył się w dniach 17-19 października w Radziejowicach – w centralnej części Niżu Polskiego, bardzo perspektywicznego rejonu kraju pod względem zasobów i możliwości prakt...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?