Na przełomie XX i w XXI w. zmiany klimatu  stały się przedmiotem specjalnej troski na arenie międzynarodowej. Niepokojące sygnały dostrzeżono już znacznie wcześniej. Jednak, aby zająć się omawianymi kwestiami ludzkość musiała osiągnąć odpowiedni stopień rozwoju i odpowiedni stopień poczucia odpowiedzialności za swoje działania.
Problematyce zmian klimatu poświęcono szereg publikacji, spotkań, szkoleń i konferencji międzynarodowych. Zmiany klimatu stały się główną przyczyną najbardziej restrykcyjnych gospodarczo aktów prawa międzynarodowego. Organizacja Narodów Zjednoczonych podejmowała i podejmuje znaczące wysiłki zmierzające do rozpoznania zagadnienia, postawienia celów i określenia środków. Utworzono specjalne ciała zajmujące się omawianą tematyką.
Obszar ten jest niezwykle istotny dla sektora energetycznego – głównego emitenta gazów cieplarnianych pochodzenia antropogenicznego. Polityka ochrony klimatu i prawo ochrony klimatu w dłuższej perspektywie czasu zmienią sektor energetyczny i przestawią go na produkcję „czystej energii”.
Przyczyny zaniepokojenia
Homo sapiens  pozostaje pod niezmiernie dużym wpływem warunków pogodowych. Wartość klimatu dla człowieka najlepiej oddaje definicja zamieszczona w Konwencji Klimatycznej. W myś...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?