Gminy nie mogą pobierać od mieszkańców opłat za przyłączenie do sieci wodociągowych i kanalizacyjnych. Prokuratorzy regionalni mają zaskarżać uchwały gmin nakładające na mieszkańców obowiązek w tej kwestii.

Zastępca prokuratora generalnego, Robert Hernand, w piśmie skierowanym do prokuratorów regionalnych zauważył, że organy stanowiące gmin do uchwał, a więc aktów prawa miejscowego, dotyczących warunków podłączenia do gminnych sieci wodociągowych, kanalizacji sanitarnej i kanalizacji ogólnej, często wprowadzają obowiązek ponoszenia przez mieszkańców opłaty przyłączeniowej. ? Dotyczy on możliwości podłączenia budynku do gminnych sieci. Obowiązek ten nakładany jest na mieszkańców bez upoważnienia ustawowego i narusza art. 7, 84 i 94 Konstytucji RP ? zauważył Hernand. Zwrócił on też uwagę, że upoważnieniem do podejmowania przez gminy takich uchwał nie mogą być artykuły 7, 18 i 40 Ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (DzU z 2016 r. poz. 446, ze zm.) ani art. 4 Ustawy z 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej (DzU z 2017 r. poz. 827). 
? Praktyka stosowana przez gminy, które wskazują taką podstawę ustawową podejmowanych przez siebie uchwał, jest błędna ? zaznaczył Hernand. Przykładem jest  podjęta w kwietniu 2016 r.uchwała gminy Rozprza w sprawie zatwierdzenia taryf za zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków, w której ustalono opłatę za przyłączenie do urządzeń wodociągowych w wysokości 177,32 zł, a ...