W Muzeum Miasta Jaworzna 19 września odbyła się gala wieńcząca IV edycję organizowanego przez Muzeum „Krajowego konkursu energetycznego”, pod wymienionym w tytule hasłem.
Patronat nad konkursem sprawowały znane i cenione w sektorze energetyki (i nie tylko) instytucje oraz osobistości: przewodniczący Parlamentu Europejskiego, prezes Urzędu Regulacji Energetyki, Ministerstwo Gospodarki, prezydent Jaworzna, WFOŚiGW w Katowicach, Izba Gospodarcza Energetyki i Ochrony Środowiska, Towarzystwo Gospodarcze Polskie Elektrownie oraz Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej.
W jury Konkursu zasiedli specjaliści z dziedzin energetyki i ekonomii: prof. zw. dr hab.inż. Jacek Malko z Politechniki Wrocławskiej, dr Aleksandra Łakomiak z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, dr Justyna Zabawa z Uniwersytet Ekonomicznego we Wrocławiu, dr Klaudia z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, dr Michał Tomaszewski z Politechniki Opolskiej, dr Wojciech Radziewicz z Politechniki Opolskiej, dr Jarosław Dąbrowski z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i dr Aleksander Wolski z Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej w Katowicach.
I miejsce zdobyła Anna Górska za pracę pt. „Edukacja energetyczna społeczeństwa”, II miejsce (ex aequo) zajęli Karolina Waszkiewicz oraz Paweł Dudek za „Inteligentny dom plusenergetyczny”. III miejsce wywalczyli: Łukasz Ogan za „Inteligentny dom plusenergetyczny”, Kamil Litwin za pracę „Samochód elektryczny i jego rola w sieci inteligentnej” oraz Sandra Kochańska za „Inteligentny dom plusenergetyczny.”
Cenne nagrody w postaci tabletów i albumów zostały ufundowane przez: TAURON Wytwarzanie, Fundację Energetyka na rzecz Polski Południowej oraz Energoprojekt Katowice.
Galę rozpoczął zespół Spaleni na Mieście utworem pt. „Energetyczny świat”. Wybór tego zespołu nie był przypadkowy. Muzycy brali udział w projekcie towarzyszącym IV edycji konkursu pn. „Smart Music”.
Atrakcją skierowaną do wszystkich mieszkańców Jaworzna był pokaz skuterów o napędzie elektrycznym. Impreza pokazała, iż możemy być dumni ze zdolnych, młodych ludzi, którzy interesują się losem naszej planety. Konkurs udowodnił, że oszczędzanie energii nie wiąże się z wyrzeczeniami. Efektywne zagospodarowanie zasobów to kierunek, w jakim podąża nowoczesna energetyka.
Partnerami naukowymi konkursu byli Politechnika Opolska, Wydział Energetyki i Paliw AGH w Krakowie, Politechnika Wrocławska Wydział Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa im. Wojciecha Korfantego w Katowicach.
Funkcje partnerów branżowych pełnili: TAURON Wytwarzanie i Energoprojekt Katowice.
Partnerami organizacyjnymi byli: Jurkpol, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Jaworznie, Viessmann,Proxima firma komputerowa, Hubert Słotwiński, Elvita oraz spółka Jaworzno III
Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom i współpracownikom za udział, duży wkład pracy i twórcze pomysły. Ponadto mają nadzieję na spotkanie w kolejnych edycjach.
(hr)