Konopie włókniste jako rośliny energetyczne
Wprawdzie konopie włókniste w Polsce nie zostały dotychczas zaliczone do roślin energetycznych i nie są objęte dopłatami. Jednak z uwagi na stosowanie podobnych subsydiów w zachodnich krajach Unii Europejskiej należy oczekiwać, że w najbliższym czasie konopie również w naszym kraju zostaną uznane jako rośliny energetyczne.
Tymczasem aktualnie z biomasy konopi włóknistych pozyskuje się włókno (25%) wykorzystywane wielokierunkowo i paździerze (75%), które bywają stosowane jako ściółka dla koni lub surowiec do produkcji różnego rodzaju płyt, względnie na opał w formie brykietów. Natomiast słoma z konopi uprawianych dla nasion przeznaczana jest na kompost lub na uzyskanie włókna, a paździerze w postaci brykiet są spalane.
W ostatnich latach biomasa z roślin energetycznych i materiałów odpadowych, przetworzona na brykiety lub pelety, stanowi przedmiot handlowego obrotu w kraju oraz w eksporcie. Dotychczasowe obserwacje wskazują, że konopie włókniste uprawiane również w tym celu mogą być dla rolnictwa ekonomicznie uzasadnione i dostarczać dodatkowych korzyści. Bowi...