Po kilkuletnich perturbacjach z tworzeniem prawa biopalwowego 1 styczeń miał być „historyczną” chwilą – nowym rozdaniem w jakże oczekiwanym temacie – produkcji biopaliwa przez rolników na własny użytek.

A wszystko stało się za sprawą art. 13 Ustawy z 25 sierpnia 2006 r. o biokomponentach i biopaliwach ciekłych (DzU nr 169, poz. 1199), zgodnie z którym rolnicy mogą wytwarzać biopaliwa ciekłe na własny użytek.
Jako początkujący rolnik podjąłem decyzję, że wykorzystam szansę, jaką dali mi wszyscy ci, którzy tak ciężko nad tą ustawą pracowali.

Mozolna droga
Jednym z warunków, jaki musiałem spełnić, żeby produkować biopaliwo na własny użytek, to uzyskanie zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego. Nie ukrywam, że z racji wykonywanego zawodu (na co dzień zajmuję się podatkiem akcyzowym) znane mi są procedury oraz wymagania, jakim należy sprostać, aby takie zezwolenie uzyskać.
Skompletowałem wszelkie zaświadczenia, przygotowałem szereg oświadczeń, stworzyłem regulamin funkcjonowania mojego składu podatkowego i wreszcie złożyłem kompletny wniosek w Urzędzie Celnym. Zgodnie z przepisami dokonano oględzin, mających na celu sprawdzenie, czy w miejscu przeze mnie wskazanym można skutecznie sprawować kontrolę. Pozytywna weryfikacja ze strony Urzędu Celnego pozwoliła mi na wystosowanie wniosku o zwolnienie z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego. Otrzymałem zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego, w który...