Prowadzenie działalności w zakresie gospodarki odpadami

Wielość rozmaitych rozstrzygnięć administracyjnych (nie tylko decyzji) wymaganych od posiadacza odpadów może przyprawić o zawrót głowy. Okazuje się przy tym, że niektóre decyzje dotyczące gospodarowania odpadami nieoczekiwanie wyróżniają się pewną cechą wspólną – paradoksalnie w lepszej sytuacji prawnej jest podmiot, który w ogóle ich nie posiada niż podmiot naruszający ich postanowienia.


W związku z powyższą tezą warto bliżej przyjrzeć się kilku decyzjom administracyjnym, a mianowicie pozwoleniu na wytworzenie odpadów, decyzji zatwierdzającej program gospodarki odpadami niebezpiecznymi oraz zezwoleniu na prowadzenie działalności w zakresie odzysku, unieszkodliwiania, zbierania lub transportu odpadów. Dodatkowo poruszona będzie kwestia informacji o wytworzonych odpadach. Nie jest to wprawdzie decyzja administracyjna, ale jej złożenie umożliwia milczącą zgodę organu, rodzącą identyczne skutki. Niezłożenie takiej informacji rodzi identyczne konsekwencje jak brak decyzji zatwierdzającej program gospodarki.

Zróżnicowane konsekwencje
Posiadanie wskazanych decyzji administracyjnych lub złożenie informacji (bez sprzeciwu organu) jest w istocie zgodą na wykonywanie określonych w nich czynności, które obejmują wytworzenie, odzysk, unieszkodliwienie, zbieranie i transport odpadów. Konsekwencje nieuzyskania owej zgody są zróżnicowane w zależności od rodzaju podmiotu zobowiązaneg...