Nowy model organizacyjny dla 33 przedsiębiorstw dystrybucyjnych

Zmienia się model organizacyjny podsektora dystrybucji energii. Należące do Skarbu Państwa zakłady energetyczne (oprócz sprywatyzowanego już Górnośląskiego Zakładu Elektroenergetycznego oraz szykujących się do przekształceń spółek z tzw. Grupy G-8 z północy kraju, a także stołecznego STOEN-u) zostaną skupione w pięciu grupach, z których powstaną silne koncerny dystrybucyjne. Pierwszy z nich zacznie funkcjonować już za pół roku, kolejne - do końca 2003 r.
Nadrzędnym celem konsolidacji jest podniesienie jakości usług i obsługi klientów oraz zwiększenie wartości polskich zakładów energetycznych i wzrost efektywności całego podsektora dystrybucji energii. Połączenie 23 przedsiębiorstw w 5 silnych koncernów pozwoli na sprawniejsze zarządzanie firmami, efektywniejsze działanie na coraz bardziej liberalizującym się rynku i ograniczenie kosztów. Zwiększą się też możliwości rynkowe polskich przedsiębiorstw, co powinno pozwolić im skutecznie rywalizować z zagraniczną konkurencją. Jest to szczególnie istotne wobec mającego nastąpić od 2005 r. otwarcia naszego rynku energetycznego dla wszystkich podmiotów z UE.
Nowo powstałe koncerny będą posiadać od 12 do 15% udziału w krajowym rynku. Przy ich tworzeniu wykorzystano inicjatywy oddolne oraz istniejące już powiązania gospodarcze, przyjmując dopuszczaną przez kodeks spółek handlowych formułę „łączenia się przez przejęcie”. Oznacza to...