Konsultacje społeczne w procesie stanowienia prawa. Jak konsultacje społeczne mogą wpłynąć ma tworzenie dobrego prawa w obszarze energetyki odnawialnej?

Konsultacje publiczne są obowiązkowym elementem rządowego procesu legislacyjnego. Dzięki temu każda organizacja lub inny zainteresowany podmiot może odnieść się do projektu ustawy i zgłosić swoje uwagi. W praktyce politycy często ułatwiają sobie stanowienie prawa poprzez składanie tzw. projektów poselskich, które nie wymagają szerszych konsultacji i uzgodnień. Wybór tej skróconej ścieżki ma wpływ na jakość powstającej regulacji, ale też staje się przyczyną licznych protestów i konfliktów.

Rządowy proces legislacyjny jest czasochłonny i wieloetapowy, jednak umożliwia dokonanie gruntownej oceny potencjalnych szans oraz zagrożeń związanych z wprowadzeniem regulacji. W tym celu stworzono system oceny wpływu, stanowiący element prac nad rządowym projektem. Jego zadaniem jest m.in. zapobieganie wprowadzaniu zbyt kosztownych lub niekorzystnych przepisów. W ramach tego procesu powstaje kilka rodzajów opracowań, np. ocena skutków regulacji. Dokument obejmuje dane dotyczące m.in. rozwiązań stosowanych w podobnych przypadkach w innych krajach, wpływu regulacji na poszczególne branże czy grupy społeczne, oddziaływania na sektor finansowy, konkurencyjności krajowej gospodarki itp.

Jednym z najważniejszych elementów procesu oceny wpływu są konsultacje publiczne, polegające na przedstawianiu projektu regu...