Kontrakt menedźerski a podatki
W ostatnim numerze ?Przeglądu Komunalnego? pisaliśmy o problemach interpretacyjnych związanych z opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług (VAT) kontraktów menedżerskich. Dziś ? w związku z wydaniem przez ministra rozwoju i finansów interpretacji ogólnej dotyczącej tego zagadnienia ? wracamy do tematu.
Dodatkowo przyglądamy się skutkom podatkowym świadczeń pozapłacowych otrzymywanych przez menedżerów.
Wydana 6 października 2017 r. interpretacja ogólna (o numerze PT3.8101.11.2017, dalej: Interpretacja) dotyczy kwalifikacji na gruncie VAT-u usług wykonywanych w ramach tzw. kontraktów menedżerskich.
Przypomnijmy, że w myśl przepisów Ustawy z 9 czerwca 2016 r. o kształtowaniu wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami (DzU z 2016 r. poz. 1202, dalej: u.k.w.) z członkami organu zarządzającego spółka komunalna zawiera na czas pełnienia funkcji umowę cywilnoprawną ? kontrakt menedżerski. W praktyce trudności rodziło precyzyjne zdefiniowanie kryteriów decydujących o kwalifikacji na gruncie VAT-u czynności wykonywanych w ramach tych umów. Rozbieżności pojawiały się zwłaszcza w sposobie postrzegania odpowiedzialności zlecającego wobec osób trzecich, tj. jednej z przesłanek ujętych w art. 15 ust. 3 Ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (DzU z 2017 r. poz. 1221, dalej: u.p.t.u.) ? stanowiących o wyłączeniu z działalności gospodarczej na gruncie VAT-u czynności wykonywanych m.in. na podstawie kontraktów menedżer...