Wielu eksploatatorów często zastanawia się, w jakich okolicznościach powinni wymieniać stare odcinki swojej sieci na nowe. Najczęściej uwzględnia się awaryjność sieci i straty wody.
Jeszcze do niedawna w celu ograniczenia strat wody w sieci wodociągowej zalecano eksploatatorom ich kontrolę i wyszukiwanie wycieków na podstawie z góry przyjętej częstotliwości przeglądów. Większość wodociągowców zazwyczaj poszukuje podobnej reguły w odniesieniu do wymiany przewodów. Przykładowo, jeśli na danym odcinku sieci wystąpią dwie lub więcej awarii, wówczas odcinek ten typuje się do wymiany. Najczęściej uważa się, że ilość uszkodzeń sieci wodociągowej zwiększa koszty napraw, których można uniknąć dzięki wymianie przewodów. Ponadto za sprawą wymiany można w dużym stopniu ograniczyć towarzyszące wyciekom straty oraz wypływy wody do gruntu (tym większe, im gorszy stan odcinka sieci).
Przy podejmowaniu decyzji o wymianie bierze się dodatkowo pod uwagę zapewnienie pewności dostawy wody i jej jakości.
Optymalny moment wymiany sieci
Najlepszy moment wymiany sieci można określić z bardzo dużą dokładnością (biorąc pod uwagę koszty łączne sieci) na bazie popularnej reguły styczności, w oparciu o przyjęty model działania sieci lub o dane dyskretne. Reguła styczności określa moment (rok eksploatacji), kiedy przeciętne koszty roczne utrzymania w ruchu odci...