Wobec zaniedbań w zakresie usług publicznych powstałych w Polsce w dobie realnego socjalizmu władze publiczne stanęły przed wyzwaniem, jakim jest rozbudowanie w jak najkrótszym czasie szeroko rozumianej infrastruktury przy bardzo ograniczonym budżecie. Od lat poszukiwano zatem „cudownego”sposobu, który umożliwiłby zaangażowanie dużych nakładów finansowych przy minimalnym obciążeniu budżetów podmiotów sektora publicznego. Takim sposobem okazało się partnerstwo publiczno-prywatne (PPP).

Partnerstwo publiczno-prywatne to wspólna realizacja przedsięwzięcia, oparta na podziale zadań i ryzyk pomiędzy podmiotem publicznym i partnerem prywatnym. Polega ono na zaangażowaniu prywatnego kapitału w inwestycje i przedsięwzięcia, które tradycyjnie podejmowane były przede wszystkim przez sektor publiczny. Jest to atrakcyjna forma współpracy nie tylko dla państwa, ale także – a może przede wszystkim – dla przedsiębiorców.
 
Dwie ustawy
Pierwotnie partnerstwo publiczno-prywatne zostało uregulowane ustawą z 28 lipca 2005 r.1. Po jej wprowadzeniu oczekiwano, że będzie ona czynnikiem stymulującym rozwój inwestycji infrastrukturalnych. Niestety, tak się nie stało. Wspólnych inicjatyw miast i przedsiębiorców było zaledwie kilka i zakończyły się one porażką. Przyczyny braku współpracy sektora publicznego ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?