Dynamiczne przeobrażania krajobrazu w XX w. stwarzają zagrożenie utraty magicznej aury, jaka otacza miejsca naznaczone tradycją sakralną. W Bańskiej Szczawnicy na Słowacji wraz ze świadomością lokalną zaciera się jednocześnie kompozycja ideowa i przestrzenna założeń. 

Barokowe założenie krajobrazowe Kalwarii w Bańskiej Szczawnicy na Słowacji
W Polsce obiekty sakralne to nadal żywe symbole miast. Jednak w Niemczech, Czechach, czy na Słowacji i w wielu zachodnich krajach europejskich problemem ateizacji społeczeństwa i umierania wartości religijnych wiąże się z zatracaniem symboli i miast, które powstały jako część tych kompleksów. Obecne badania dowodzą, że obszary pozbawione symboli uważa się za obszary „nudne” i zdegradowane, a jako degradacje rozumie się zaś nie dewastacje i zniszczenie fizyczne, ale brak tożsamości i identyfikacji z miejscem lokalnej społeczności.
Umieranie symbolu
Realia współczesne znacznie odbiegają od sytuacji, w jakiej wartości kulturowe symbolu stworzyły jego wielkość. Niszczejące zabytki są skutkiem nie samego zjawiska wandalizmu, ale szerszych zmian systemu wartości współczesnego społeczeństwa. Przykładem, który obr...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?