Krajowa Izba Biopaliw to organizacja pełniąca funkcję eksperta branżowego na rynku biopaliw płynnych. Jej członkowie to przede wszystkim producenci i przetwórcy rzepaku oraz przyszli producenci i dystrybutorzy estrów. Misją Izby jest prowadzenie doradztwa w zakresie kompletacji linii technologicznych do produkcji oleju rzepakowego i biopaliwa do silników wysokoprężnych oraz ekonomicznych uwarunkowań produkcji biodiesla. Jednym z zadań jest również pomoc w pozyskiwaniu funduszy celowych i strukturalnych UE dla rozwoju sektora biopaliwowego.

Najbliższe wyzwania
W bieżącym roku Izba będzie się koncentrować głównie na promowaniu biopaliw ciekłych jako paliw o korzystnych parametrach eksploatacyjnych. Jej ambicją jest podjęcie takich, równie owocnych jak u zachodnich sąsiadów, działań w obszarze jakości. Wymaga to jednak zorganizowania szeregu szkoleń dla członków Izby w zakresie nowych norm jakości biopaliw oraz wprowadzenia przez przedsiębiorców wewnętrznego systemu monitorowania jakości produkowanego paliwa. W najbliższym czasie rozpoczną się prace nad własnym Programem Kontroli Jakości Biopaliw. Izba podejmie współpracę z niezależnym laboratorium kontrolującym w uzgodnionym trybie paliwa i biokomponenty, znajdujące się w stacjach paliw i bazach magazynowych podmiotów należących do naszej organizacji. Kolejnym ważnym wyzwaniem jest opracowanie koncepcji Rolniczych Kompleksów Paliwowych.
KIB planuje też w tym roku zorganizowanie cyklu seminariów, konferencji i szkoleń, mających na celu prezentację technologii pozyskiwania estrów, przetwórstwa rzepaku i oczyszczania gliceryny. Pierwszą z nich była konferencja „Aktualna sytuacja sektora biopaliw płynnych w Polsce”, która odbyła się na początku lutego. Spotkanie poświęcone było omówieniu planowanych i realizowanych inwestycji, które mają przyczynić się do wzrostu produkcji biodiesla. Przedstawiono również już istniejące i przewidywane mechanizmy wsparcia rozwoju tego sektora. Do uczestnictwa w konferencji zostali zaproszeni przedstawiciele administracji rządowej, reprezentanci polskich przedsiębiorstw, jednostek naukowych, związków branżowych oraz organizacji gospodarczych. W wydaniu marcowym „Czystej Energii” zostanie zamieszczona szersza relacja z konferencji wraz z przyjętymi wnioskami.

dr Tadeusz Zakrzewski
prezes Krajowej Izby Biopaliw

Krajowa Izba Biopaliw

00-373 Warszawa, ul. Nowy Świat 18/20
tel. 22/331-32-90, fax 22/331-32-91

[email protected]

www.kib.pl