Odkryto najstarsze źródło wody na świecie

Woda z najstarszego źródła na świecie ma ponad 2 mld lat. Naukowcy z Uniwersytetu w Toronto 13 grudnia ub.r. znaleźli drugie źródło w kopalni w pobliżu Timmins w Ontario. Nowego odkrycia dokonała prof. Barbara Sherwood Lollar, która określiła wiek wody na podstawie rozpuszczonych w niej gazów. Dotychczas za najstarszą uznawano wodę odkrytą kilka lat wcześniej na głębokości 2,4 km. W kopalni nadal wydobywa się cynk, srebro i miedź. W związku z ciągłą jej eksploatacją, górnicy przebijają się przez kolejne warstwy prekambryjskich skał Tarczy Kanadyjskiej. Tym razem naukowcy przewiercili się na głębokość ponad 3 km i odkryli kolejne złoża wody, starsze o pół miliarda lat od poprzedniego źródła. Były w niej rozpuszczone gazy szlachetne, takie jak hel, neon, argon i ksenon, które geolodzy wiążą z określonymi erami. 

Odkryta woda jest okropna w smaku i do ośmiu razy bardziej słona niż woda morska. Ma jednak niezwykłą wartość naukową. Ciecz uwięziona pomiędzy skałami zawiera śladowe ilości siarczanów. Może to świadczyć o tym, że żyły w niej kiedyś jednokomórkowe mikroorganizmy, które utrzymywały się przy życiu dzięki wodorowi. To odkrycie ma spore znaczenie dla badań kosmosu. Według naukowców, takie zasoby mogą pomóc w określeniu, w których miejscach Układu Słonecznego może istnieć życie.

Tańsza woda dzięki pompom solarnym

Wodne pompy solarne stają się rozwiązaniem problemu niedoboru wody w krajach Afryki i Azji. Tę technologię, choć znaną od kilku lat, zaczyna stosować coraz więcej rolników i zwykłych mieszkańców w miejscach, gdzie słodka woda jest trudno dostępna. Zaletę technologii solarnej stanowi to, iż jest tania, a dzięki temu dostępna dla większości ludzi. Jedyny koszt, jaki trzeba ponieść, to zakup pompy. W porównaniu z inwestycją w zwykłą pompę działającą dzięki silnikowi Diesla, który dodatkowo wymaga konserwacji, inwestycja ta bardzo szybko się zwraca. Panele solarne wystarczy czyścić wodą oraz ustawiać w nasłonecznionym miejscu. Co więcej, ?paliwo? do pompy solarnej jest darmowe, a właśnie w najbiedniejszych rejonach świata występuje największe nasłonecznienie. Wykorzystanie ogniw słonecznych zamiast silników Diesla w celu wypompowywania podziemnych zasobów wody może obniżyć koszty jej wydobycia o nawet 80%. 

Problem braku wody i zbyt wysokich kosztów jej pozyskiwania ze źródeł podziemnych dotyczy głównie biednych mieszkańców wsi, a także przedmieść. Prym w wykorzystywaniu technologii wodno-solarnej wiodą Indie, Tanzania i Kenia. Ponieważ zakup opisywanej pompy dla wielu mieszkańców ubogich państw wciąż jest czymś nieosiągalnym, Bank Światowy postanowił ufundować część sprzętu dla ludności z najbiedniejszych regionów. W ubiegłym roku zakupiono ponad 45 tys. pomp. Problem z dostępem do wody pitnej polega głównie na braku odpowiednich urządzeń, umożliwiających wydobycie wody z głębi ziemi. W Tanzanii aż 38% źródeł z wodą zdatną do picia nie było wykorzystywanych, przede wszystkim ze względu na zbyt wysokie koszty utrzymania pomp silnikowych. 

Na podstawie: www.worldbank.org i www.bbc.com opracowała Gabriela Jelonek