Rośliny wrzosowate stanowią rzadkość w naszym otoczeniu. Jednak to nic dziwnego, bo mają specyficzne wymagania siedliskowe i nie są tolerancyjne – nie przystosowują się do innych warunków. Ale jeśli zaspokoimy ich potrzeby, zachwycą swą urodą.

Projektując obsadzenie określonych fragmentów terenu w przestrzeni miejskiej, poszukujemy często nowych, interesujących rozwiązań. Wprowadzenie do kompozycji roślin efektownie kwitnących i harmonijnie dobranych do architektury wpływa pozytywnie na samopoczucie mieszkańców. Także rośliny zimozielone są elementem ożywiającym każdą przestrzeń w dość ponurym okresie roku, czyli od późnej jesieni do wczesnej wiosny. Jedno i drugie kryterium spełniają rośliny wrzosowate. Zanim jednak zdecydujemy się posadzić określone gatunki, musimy nie tylko zastanowić się nad tym, jak je najpiękniej zaprezentować, ale też przeanalizować ich wymagania siedliskowe.
 
Piękne kwasolubne
Rośliny wrzosowate to grupa krzewów i krzewinek cenionych szczególnie za urodę w okresie kwitnienia (lub jak kiścień czy pieris także za efektowne liście). Łączy je jedna charakterystyczna cecha: wszystkie wymagają podłoża przepuszczalnego oraz kwaśnego, czyli o pH 4,5-5,5. Można je podzielić na trzy kategorie ze względu na osiąganą wysokość. Niskie to te, które dorastają do 15-50 cm. Zaliczają się do nich: barzyna czarna, modrzewnica, brukent...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?